1196

Støtteforeningen uddelte 71.000 kr. i 2011 til ture for ungdomsafdelingens hold

Støtteforening
6. februar 2012 - 17:44 af: Steen E. Jørgensen

I 2011 gav Rosenhøj Boldklubs Støtteforening 71.000 i støtte til ungdomsholdenes ture. Oveni kommer så de 16.000 kr. som blev udbetalt direkte i tilskud til holdkasserne gennem salg af julekalendere. Læs mere

De mange penge skrabes hjem ved forskellige aktiviteter. Støtteforeningen er med i Genbrugshallen og har 2 af de 3 højeste salgstal med ca. 30.000 kr. i omsætning. Den 2. store aktivitet er bankospillene op til jul. Der holdes 3 velbesøgte bankospil. Den 3. store indtægt er julekalenderen, der sælges i samarbejde med ungdomsafdelingen. Af andre indtægter deltager støtteforeningen gerne med salg af lotteri til klubbens arrangementer. Endelig er der lidt nødhjælpsarbejde i form af salg af øl og vand til 1. seniors hjemmekampe.

Vil du gerne hjælpe til ved nogle af støtteforeningen arrangementer så kontakt Bettina Kajander på betkaj@tmf.kk.dk eller tlf. 20 96 85 96.
0 kommentarer


Du skal være logget ind, for at skrive en kommentar